Cestovateľský tip na Colorado - USA

Veľhory a prérie


Na svojej ceste po vnútrozemí západnej časti USA som túžil navštíviť stáť Colorado, miesto, kde sa stretávajú veľhory s prérií. Colorado má najvyššiu priemernú nadmorskú výšku zo všetkých štátov USA a ponúka mnoho zaujímavých turistických miest. Jednou z mnohých atraktivít Colorada je národný park Rocky Mountains, jedného z najstarších národných parkov v USA. Založený bol v roku 1915. Vidieť tento park bol môj sen, ktorý som si splnil minulé leto. Prečo by ste tiež vy nemohli vidieť tento pozoruhodný kus zeme?

Ako sa tam dostať?


Cesta do národného parku nie je spletitá. Stačí zaletieť do Denveru, hlavné metropoly štátu. Z Denveru vybieha diaľnice na sever a na západ, z nej to potom môžete ,, prestrihnúť "po menších komunikáciách, napríklad pozdĺž rieky Thompson kľukatiacu sa v úzkej tiesňave do Estes Parku, východnej brány do parku. Estes Park so svojimi 10 tisíc obyvateľmi je pomerne známym lyžiarskym strediskom. Leží od hlavného mesta pomerne blízko, len asi hodinu a pol jazdy autom. Bol som veľmi prekvapený, aké široké komunikácie sa nachádzajú v takom "zapadákove". Zastavili sme tradične u turistického informačného centra. Odkiaľ odchádzajú autobusy do parku. Jazda je nečakane zadarmo.

Scenérie jesene


Pomaly sa v nás začala prebúdzať zvedavosť na samotný park. U vstupnej brány buď zaplatíte jednorazový vstup 20 USD na osobný automobil, alebo sa preukážete celoročné preukážkou, ktorá stojí 80 USD. Skrz národný park vedie cesta číslo 34, ktorá šplhá po svahoch a hrebeňoch veľhôr. Veľmi obľúbená je oblasť Trail Ridge Road, kde prechádzate tundrou. Od východu na západ je možné urobiť si prestávky na odpočívadlách a vychutnať si monumentálne vyhliadky ako Lava Cliffs alebo Forest Canyon. Odporúčam podniknúť pešiu túru alebo sa prejsť na koni ako ,, pravý kovboj ". Nás bohužiaľ zastihlo nevľúdne septembrové počasie s dažďom a silným studeným vetrom. Zato scenérie nás nesklamali, boli úžasné. Všetko hralo farbami jesene. Len si predstavte tmavo zelené ihličnany, medzi nimi žlté listnaté stromy, obnažené šedivé skaly, v doline tráva zlatistej farby a nad tým všetkým biele husté oblaky prechádzajúci do šedivej, ktoré sa dotýkajú zľahka špičiek hôr. Do toho ľahký a svieži horský vzduch. Dýchajte zhlboka. Nádhera.

Ľadovec, jazerá a davy návštevníkov


Až štvortisícové vrcholy týčiace sa nad hlbokými údoliami, ktoré vymodeloval horský ľadovec a na niektorých miestach zanechal po sebe priezračne čisté jazerá, ako napríklad Lake Bear, kam sme sa rozhodli zájsť. Neľutovali sme. Malebná príroda a príjemná prechádzka okolo jazera mala svoje čaro. Spoločnosť nám robil neposedný čipmank (hlodavec z čeľade veverkovitých pozn. Red.). Atmosféru pokazili snáď len davy návštevníkov, preplnená parkovisko a cesty. Takéto množstvo ľudí som videl snáď len u Grand Caynonu v Arizone.
Počasie sa bohužiaľ zhoršovalo, tak sme urobili prestávku v jednom z mnohých návštevníckych centier, ktoré v parku fungujú. Vnútri práve prebiehala prednáška o zvieracom svete pod vedením miestnych strážcov parku. Poobzerali sme sa v obchodíku so suvenírmi, avšak sortiment bol vo všetkých centrách podobný, zdržali sme sa teda veľmi krátko a smerovali potom k západnému výjazdu u Grand Lake. Po pár minútach jazdy sme natrafili na jazero Grandby, odkiaľ začína svoju púť do Kalifornského zálivu rieka Colorado, jeden z veľtokov Severnej Ameriky.


Pekne strávený deň a my plní dojmov cestujeme za ďalším dobrodružstvom do "vnútrozemia" Rockies.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.